Ekcem kože kod dece i odraslih
Jedno je od najčešćih oboljenja kože, i javlja se u. akutnom i hroničnom obliku. Od njega obolevaju i deca i odrasli, bez obzira na pol. Pojavljuje se najčešće na otkrivenim delovima tela: na licu i pa rukama, a može se javiti na više mesta istovremeno, ređe po celom telu. Znaci ekcema su vrlo raznovrsni, jer su, izgleda, i uzročnici ekcema različiti. Neki ljudi imaju sklonost da često dobijaju ekcem.
Simptomi. Ekcem se obično razvija lagano. Prvo se opazi crvenilo sa lakim svrabom i malim otokom, a zatim se javljaju sitni čvorići, koji se brzo pretvaraju u sveže mehuriće ispunjene bistrom tečnošću. Ovi mehurići su veliki kao glava čiode, a mogu dostići i veličinu zrna graška. Kada ovi mehurići posle izvesnog vremena prsnu, na njihovom mestu se stvara promena na koži, koja tu izgleda kao da je zguljena, crvena i vlažna, vrlo često krvava i pokrivena tankim slojem gnoja. Ova tečnost iz mehurića, kada se pomeša sa gnojem.i sukrvicom, stvara na površini tvrde, žute kraste.
Ovo oboljenje može posle izlečenja da se vrati, sa istim promenama, na istom mestu, i da pređe u hronično stanje, koje može da traje veoma dugo.
Lečenje se sprovodi raznim oblogama i mastima, a po savetu i pod nadzorom lekara dermatologa.
Hronični ekcemi mogu da se pojave na koži celog tela, ali češće oko usana, na očnim kapcima i iza ušnih školjki. Kod žena se često viđa ekcem na dojki, koji je najčešće posledica neizlečene ili rđavo lečene šuge. Na polnim organima (u predelu mošnica kod muškaraca, a kod žena na usminama) mogu se videti ekcemi u akutnoj ili hroničnoj formi, sa crvenilom, vlažnim otokom i nesnosnim svrabom. Ovi ekcemi mogu da traju godinama, i pored svestranog i pažljivog lečenja. Sličan ovima je i ekcem koji se javlja kod odraslih oko čmara. Ekcem čmara je dugotrajan, i bolesnici su često očajni zbog nepodnošljivog svraba.
Uzroci pojave ekcema nisu utvrđeni, ali su po svoj prilici različiti. Pored lokalnog uticaja raznih nadražujućih sredstava na kožu, veliku ulogu u pojavi ekcema igra svaka preosetljivost organizma na izvesnu hranu ili dodir sa raznim materijama.
Izuzetan značaj ima ekcem kod male dece i novorođenčadi. Naročito kod napredne i dobro hranjene dece često se viđaju ekcematozne promene, suve ili vlažne, na obrazima, na kosmatom delu glave i po celom licu. Ovu vrstu ekcema u narodu nazivaju „fircig“. Kod obolelog deteta prvo se javlja crvenilo po celom licu, a potom laki otok. Koža je vlažna i napeta, Zatim se stvaraju mehurići, a pošto oni prsnu, ostaju žute kraste, koje pokrivaju celo lice, a katkad i kosmati deo glave. Zbog svraba, dete češanjem prenosi rukama bolest i na zdrava mesta. Najčešći uzrok ekcema odojčadi je nepravilna ishrana i neuredno pražnjenje creva, a često i nepodnošljivost i preosetljivost organizma kad su u pitanju izvesne namirnice (jaja, mleko,.meso, čokolada itd.). Kad se uredi detinja ishrana i stolica, ekcem iščezne veoma brzo.
Lečenje akutnog ili hroničnog ekcema treba isključivo poveriti specijalistima dermatolozima, koji će svaki slučaj pažljivo ispitati i odrediti odgovarajuće lekove.