Trovanje životnim namirnicama (hranom)
Trovanja životnim namirnicama nastaju najčešće posle upotrebe zagađenih slatkiša (sladoleda, kolača, kremova), zatim zagađenog prerađenog ili neprerađenog mesa i ukvarene konzervirane hrane (ribe, mesa, voća i povrća).
Trovanja su prouzrokovana naročitim mikrobima. Važno je znati da se neki od njih mnogo brže razvijaju i mnogo brže izazivaju poremećaje u organima kada su uzeti sa mesom ili konzervisanim, na mirnicama nego, recimo, sa vodom.
Znaci trovanja pojave se vrlo brzo. Po upotrebi zagađenih namirnica za nekoliko sati, najduže za 1 do 2 dana, nekad i za 1 do 2 sata.
Trovanja životnim namirnicama su obično vrlo teška i često se
završavaju smrću.
Najteža trovanja slična su oboljenju od kolere. Bolesnik stalno povraća, ima vodeni proliv, hladan je, probija ga znoj, ima grčeve u nogama, slabo mokri i ima slab, jedva opipljiv, puls. Ovakva trovanja završavaju se obično smrću za 1 do 4 dana.
Lakša trovanja imaju oblik poremećenog stomaka i creva sa povećanom temperaturom. Bolesnik ima glavobblju, temperaturu 39 do 40°, malaksao je, gadi mu se i povraća uzetu hranu ili žuč, ima gr čeve u crevima i daje utisak teškog bolesnika. Najčešće ozdravi za 8 do 10 dana, ali se trovanje može završiti i smrću.
Najlakša trovanja prođu uz povraćanje i proliv za 3 do 4 dana.
Zaštita od trovanja životnim namirnicama sastoji se u izbegavanju upotrebe hrane iz konzervi koje pri otvaranju ispuštaju gasove, pogotovu gasove sa zadahom na užegnuto maslo. Treba izbegavati isto tako i upotrebu higijenski neproverenih slatkiša i sladleda. Izbegavati upotrebu sumnjivih mesa, mesnih prerađevina, ustajale ribe itd.
Radi lečenja najpre treba obezbediti, primenom sredstava za čišćenje, što brže i efikasnije izbacivanje uzročnika i njihovih izlučenja iz organizma, a zatim, davati na podesan način razne tečnosti (soni rastvor, grožđani šećer, itd.), i obezbediti naknadu izgubljene tečnosti, što se bez lekara ne može preduzeti.
Jedna vrsta trovanja životnim namirnicama, naročito pri upotrebi mesa i konzervisanog voća i povrća, noznata je pod imenom botulizam. Izaziva ga Bacilus botinilus. Ovo trovanje je vrlo teško i u 20 do 60% slučajeva završava se smrću.
Otrovi bacila botulinusa spadaju u najteže mikropske otrove za nervni sistem. Uz ostale znake trovanja kod botulizma se pojavljuju i znaci ozbiljnih nervnih poremećaja kao što su oduzetrst raznih motornih nerava, prestanak lučenja pljuvačke i mokraće itd. Smrt može da nastupi i za 1 do 2 dana.
Zaštita je kao i kod ostalih trovanja hranom, a lečenje je drukčije. Pored ostalog daje se specifičan anatoksin i serum, a zatim i sredstva za održavanje srca. Najbolje je preneti bolesnika u bolnicu na lečenje.